O jakém místě je řeč?

Místo, kde se to inspirací pro dekoraci francouzské zahrady jen hemží, se jmenuje Versailles. Zámek a zahrady krále slunce poblíž Paříže jsou a byli inspirací nejen pro zahradníky, ale i pro mnoho panovníků, kteří se snažili ze všech sil napodobit krásu zámku ve Versailles.

královnina vesnička

Co jsou Versailles?

Zámek ve Versailles se nachází šest kilometrů jihozápadně od hlavního města Francie, Paříže, u stejnojmenného města a jedná se o největší palácový komplex v západní Evropě s parkem o celkové rozloze 7 kilometrů čtverečných. Založen byl v roce 1624 francouzským králem Ludvíkem XII. z rodu Bourbonů, který si zde vystavěl lovecký zámeček, kam si jezdil odpočinout od náročného dvora, který sídlil v paláci Louvre v centru Paříže. Hlavní stavební úpravy však přišly až s jeho synem, Ludvíkem XIV., který přestavěl zámeček na palác, jehož krása ohromila, a stále ohromuje, všechny návštěvníky od konce sedmnáctého století do dnešních dob. Ludvík XIV. přetransformoval sídlo svého otce na překrásný palác s nádhernými zahradami.

altánek v zahradě

Čím zámek disponuje?

Zámek v dnešních dobách nabízí svým návštěvníkům mnoho úchvatného k vidění. Prohlédnout si můžete například známý zrcadlový sál, ložnici Ludvíka XIV., ale i palácové zahrady. Naneštěstí pro návštěvníky a milovníky historie Versailles dnes stále využívá francouzská vláda k různým konferencím, přijímá zde zahraniční návštěvy a uzavírá tu důležité politické smlouvy, jako například mírovou dohodu z roku 1918, jež znamenala konec první světové války. Většina komplexu je dnes bohužel běžným návštěvníkům nepřístupná. Na druhou stranu se návštěvníci mohou vydat na procházku zahradami, jež skrývají mnohá krásná místa, kde naleznou návštěvníci klid od davů na nádvoří.

 

Co se nachází v zámeckém parku?

Zámecký park oplývá nebývalou krásou a okázalostí. Je typickým příkladem klasicistického umění zahradničení. Každá květina má své místo, jež je určeno jejím druhem a barvou, a každý lísteček je pečlivě upravován armádou zahradníků. Kromě fondánového prostranství u zámku se zde nachází i oranžérie a veliké množství tajných zákoutí s nádhernými fontánami. Co je na parku zajímavé a ojedinělé jsou dva paláce v zahradách. Jedná se konkrétně o Grand Trianon, postavený jako letní sídlo Ludvíka XIV., a Petit Trianon, jež postavil Ludvík XV. pro svou milenku, madame de Pompadour. Oba paláce jsou přístupné pouze v určitém období roku. Dále se v parku nachází i Královnina vesnička, kterou si nechala postavit Marie Antoinettta jako místo, kam by mohla utéct od náročných povinností. Nalezneme zde uměle vystavěnou vesničku, kde si se svými dámami královna hrála na prostou děvečku.