Stálé a kontroverzní téma počítačových her. Jak škodí?


Část mladých lidí holduje počítačovým hrám. Výborně se přitom odreagují, trénují své kognitivní, a v jistém smyslu i sociální, schopnosti. Někteří odborníci však před hraním varují – zejména před hrami s násilným obsahem a pak před těmi, jež vtahují hráče do virtuálního světa. Řada důsledků nepramení primárně ze hry jako takové, ale ze sedavého způsobu života.
děti a smích

MÍNUSY   
Z odborných studií vyplývá, že rozšíření počítačů a čas, který děti a dospívající s počítači tráví, způsobuje u řady z nich vadné držení těla, bolesti šíje a ramen, bolesti bederní páteře a bolesti zápěstí.

·         Výzkumy ukazují, že počítačové hry zvyšují riziko obezity. A naopak někteří teenageři vynechávají jídlo kvůli hrám. Obecně můžeme říci, že hry počítačové hry vedou k nesprávným jídelním návykům.
minecraft steve

·         Někteří jedinci mají po hraní závodivé hry tendenci více riskovat, než když hráli neutrální hru. Riziko úrazů zvyšují i poruchy rovnováhy, které se dostaví po skončení simulované jízdy autem, na motorce, na lyžích atd.

·         Dlouhé hodiny hraní videoher zatěžují nemalým způsobem zrak. Bývá napětí v očích, únava, podráždění, zčervenání, rozmazání či dvojité vidění. Očními problémy vznikají bolesti hlavy. S tím souvisí nesprávné držení těla, krku i páteře.

·         U dospívajících, kteří hrají on-line hry, dochází ke zhoršení kvality interpersonálních vztahů a k úzkosti v sociálních vztazích. Většina videoher obsahuje nějakou formu násilí či výraznější rizikové chování. Následkem může být agresivní chování či dokonce šikana. Nejnebezpečnější chování je to, které může žák napodobit v reálném životě (např. bodnutí nožem).
želízka na ruce

·         Stále častěji mezi lidmi propuká patologický vztah k počítačům. Tedy návyk. Nebezpečí je viděno v MMORPG (Mastersice Multiplayer Online RPG) hrách, ve kterých je tendence k závislosti velká.
Abychom se tomuto vyhnuli, je nutné zahájit „léčbu“. Motivace, změna životního stylu, socializace s okolím, prohlubování sebeuvědomění tomu jistě napomůže.

Posted In Nezařazené