Kdy se rozhodnout pro hypotéku?

Hypotéka je bezesporu velký životní závazek, který není pro každého. Někdo se na hypotéku cítí klidně při dovršení plnoletosti, jiný kolem 30 let a někdo třeba nikdy. Povětšinou přemýšlíme o hypotéce ve chvíli, kdy se rozhodneme realizovat sen o vlastním bydlení. Jen málokdo je schopen tak velký životní krok financovat z vlastních úspor a proto přichází na řadu hypotéka.

Puzzle dům

V posledních letech se ovšem podmínky pro získání hypotéky výrazně zpřísňují, může za to primárně zákon o spotřebitelském úvěru a Česká národní banka. Na trhu je v současné době přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, ovšem proti nim stojí složitá legislativa. Ta jim dává za povinnost důkladnou lustraci každého nového žadatele. Pokud by tak neučinily, mohlo by to pro ně mít nedozírné následky. Dlužník by mohl celou smlouvu napadnout pro její neplatnost, a pokud by mu bylo dáno za pravdu, nadále by splácel úvěr dle svých finančních možností. Navíc by mu byly veškeré úroky i poplatky odpuštěny.

O hypotéce má smysl uvažovat do 45 let

O hypoteční úvěr je možné uvažovat již po dovršení plnoletosti. Nejvyšší věková hranice pak už zákonem nijak stanovená není, ČNB však doporučuje poskytovatelům úvěrů, aby všechny závazky byly splaceny do 65 věku života dlužníka.

Podpis smlouvy

Ideální věk, kdy je vhodné žádat o hypoteční úvěr. Povětšinou je to věk kolem 30 let, kdy žadatel má už alespoň nějakou finanční minulost a zároveň je v nejlepším období produktivního věku. Hypoteční úvěr na bydlení je uzavírán až na tři dekády, i z tohoto důvodu se vyplatí hypotéku příliš neodkládat. V nižším věku je možné vyjednat s bankou výrazně výhodnější podmínky v podobě nižší úrokové sazby, delší doby splácení atd. Naopak pokud o hypotéce přemýšlíte a stále cestu do banky odkládáte, nezapomeňte, že je dobré smlouvu o hypotečním úvěru uzavřít do 45 let, abyste na splácení měli alespoň 20 let. Sáhnout můžete třeba po nebankovní americké hypotéce nebankovni-hypoteka-cz.cz.