Jak vypočítat čistou mzdu – a je to vůbec nutné?

Asi není potřeba zastírat, že jen málokdo z nás chodí to práce proto, že by jej to bavilo. Pro většinu z nás je to způsob, jak získat peníze na nákup životních potřeb. Jako takové nás pak samozřejmě zajímá, jak velká bude naše mzda, zvláště pokud se hlásíme na novou pozici.

Zde by se zdálo, že je řešení jednoduché – většinou je tato částka uvedena v inzerátu, případně se na ní můžeme zeptat na přijímacím řízení. Problém však je, že je zde prakticky vždy uvedena hrubá mzda. To platí i o pracovní smlouvě.

čas do výplaty

Samozřejmě to dává smysl, koneckonců koeficienty pro výpočet čisté mzdy se relativně často mění, stejně jako naše nároky na odečty a úlevy. Při vypisování výběrového řízení pak toto nelze zohlednit, neboť rozsah možné mzdy by byl příliš velký. A co se pracovní smlouvy týče, rozhodně by nebylo výhodné, kdyby se při každé změně musela předělávat. Nehledě na to, že vyšší částka rozhodně vypadá lépe a přiláká více zájemců.

To vše je samozřejmě pochopitelné, avšak nás především zajímá, jak vypočítat čistou mzdu kalkulackacistemzdy.cz, abychom zjistili, s jakou částkou můžeme ve skutečnosti počítat. Podle toho si pak totiž můžeme plánovat výdaje na další měsíc.

předávání výplaty

Problém je, že tento výpočet není jednoduchý. Je totiž potřeba nejen znát příslušné koeficienty, ale také vědět, které odečty se vás týkají a které nikoliv. A v tom může mít mnoho lidí zmatek. Nehledě na to, že samotný výpočet také není nejjednodušší.

Proto je pro běžného člověka, který nepracuje například na mzdovém oddělení, využít například nejrůznějších mzdových kalkulaček, které najdeme na internetu. Jejich princip je poměrně jednoduchý, takže je zvládne použít každý.

Jistě, nejsou stoprocentně přesné, avšak výsledek má dostatečnou přesnost na to, abychom věděli, co zhruba máme očekávat. Díky tomu se pak můžeme rozhodnout, zda je pro nás ono zaměstnání skutečně to pravé. A to se rozhodně nevyplatí podceňovat.