Elegance a krása na dvou kolech

Původně toto vozidlo bylo určeno pro rychlou a levnou dopravu městem. Důraz se kladl na nenáročnost na prostor při jízdě i při parkování.  Elektrický skútr získává stále větší popularitu.
 klíč ke skútru
Jeho přednosti jsou:
 
• praktická velikost a váha
• snadná ovladatelnost
• široký sortiment modelů a barev
• moderní i retro vzhled
• dobrá pořizovací cena
• snadná údržba
 
Za poslední roky si díky vývoji baterií a zlepšení jejich výkonu elektrický skútr našel cestu i ven z města a stal se v příznivých měsících atraktivním vozítkem nejen pro mladé lidi. Běžně dnes výrobci nabízí skútry z dojezdem 45 až 65 km na jedno nabití. Baterie se dobíjí z běžné zásuvky a manipulace s ní není obtížná. Navíc je naprosto bez údržby. Doba nabíjení je kolem šesti hodin. Rychlost vozidla se pohybuje kolem 45 km za hodinu a výkon motoru je 1600 až 2400 W. Hodně značek nabízí dvoumístné modely s nosností 150 až 180 kg. Cena je v závislosti na značce a technických vlastnostech v rozmezí 20 až 50 tisíc, ale najdou se i modely za 70 tisíc.
 elektrický skútr
Ještě méně náročná varianta
 
Na přání zákazníků přišly některé značky i s méně výkonnou variantou skútru, který lze řídit bez řidičského oprávnění. Jde o vozidlo s trvalým výkonem do 250 W. Rychlost nesmí přesáhnout 25 km za hodinu. Problém je zatím v interpretaci vyhlášky o nemotorových vozidlech, kam se tyto skútry řadí. Kromě výkonu a rychlosti se ve vyhlášce jasně stanovuje, že vozidla v této kategorii musí primárně působit jako kolo, musí mít šlapky, dvě oddělené ruční brzdy s odstupňovaným ovládáním. A některé modely, které jsou nabízeny jako vozidla pro uživatele bez řidičského průkazu a odpovídají technickým omezením výkonu motoru, nemají šlapky. Nikdo vám tedy nezaručí, že při silniční kontrole nenastane problém.
Tato vozítka mají slušný dojezd kolem 50 km a díky své velikosti a nízké hmotnosti jsou některé typy konstruovány tak, aby se bez problému daly převést osobním autem.

5/5 - (2 votes)