Zachovejte krásu řezaných květin po delší dobu

Řezané květiny ozdobí každý interiér, ale jejich krása nám vydrží pár dní a milované květiny směřují přímo do odpadkového koše. Otázka tedy zní: Dá se jejich životnost prodloužit? Ano, existuje několik fíglů, díky nimž vydrží květiny ve váze delší dobu.

Usychající růže

Určitě už jste přišli na to, že květiny koupené v létě vydrží ve váze daleko delší dobu než ty, které jsou koupené v zimním období. Hlavní důvod tkví v tom, že květiny zakoupené v zimě zažívají teplotní šoky a často se k nám dostávají z kolébky všech řezaných květin, tedy Nizozemska. Často tak země původu je na kilometry vzdálená od místa, kde si později květiny koupíte. Musí tedy absolvovat náročnou cestu v chladicích boxech, a jakmile je přinesete do tepla vašeho bytu, takový teplotní šok jednoduše nezvládnou a do několik málo dnů uvadnou.

Květiny ve váze

#1: Zakoupené květiny si nechte od květinářky pečlivě zabalit, lépe se vám s nimi bude cestovat a květiny nenamrznou po cestě. Doma květiny nejprve dejte do vlažné vody a nechte je chvilku aklimatizovat na chladnějším místě. Než je dáte do vázy, seřízněte spodní část stonků o 2-3 centimetry, tak odstraníte ty části, které už nejsou schopny přijímat vodu a živiny.

 

#2: Voda pro květiny by neměla být přímo z kohoutky, lepší je, pokud jí necháte chvilku odstát nebo jí převaříte. Květiny pak ponořte do vody pouze ke spodním listům. Spodní listy otrhejte, ve vodě by mohly zbytečně uhnívat.

 

#3: Zakoupené květiny by měly mít u sebe vždy malý sáček s výživou. Ta dodá řezaných květinám potřebné živiny a navíc je ochrání před množícími se bakteriemi ve vodě. Do vody můžete nakapat i trochu přírodní dezinfekce v podobě šťávy z citronu nebo lžičky alkoholu.

 

#4: Vázu nedávejte na místo, kde by mohl vznikat průvan. Stejně tak květinám nebude svědčit místo poblíž mísy s ovocem, které při dozrávání produkuje etylen, který má za následek i rychlejší odkvétání.

 

3.2/5 - (5 votes)