Řetěz na motorku vyžaduje nutnou péči

Ačkoliv si mnoho řidičů automobilů myslí, že se spíš jedná o hazardéry se životem, není to vždy stoprocentní pravda. Bohužel na obou dvou stranách se vždycky najde někdo, kdo touží porušovat určité hranice a jejich jízda pak končí tragickým způsobem. Pokud ovšem budeme všichni dodržovat pravidla silničního provozu a také budeme k sobě vzájemně ohleduplní, pak není důvod k žádné panice.
taška na motorce
Jedná se spíše o toleranci a obezřetnost na silnicích. Motocyklisté jsou sami o sobě dost zranitelní, ačkoliv v dnešní době se stále více myslí na jejich bezpečnost. Ovšem některá rozhodnutí dělají oni sami a to je i vhodnou údržbou a kontrolou svého dvoukolého oře. Pokud není v kvalitním technickém stavu, pak by si měl každý dobře rozmyslet svoji jízdu. Neohrožuje totiž pouze svůj život, ale i ostatních. Dokonce i špatný řetěz na motorku má rozhodující vliv na kvalitní a bezpečnou jízdu.
ducati a děvče
Jak změříme vytažení řetězu?
Měrkou – jedná se o skutečně nejrychlejší způsob měření a možná i nejpřesnější. Nejedná se o věc, která by nám zruinovala finanční rozpočet a rozhodně se vyplatí jí mít ve své poličce v garáži.
Posuvným měřítkem, neboli tak zvanou šuplerou – zde změříme rozdíl mezi délkou nového a starého ojetého řetězu na zvolitelném počtu článků, z kterých se sám skládá. Je dobré si uschovat manuál od motocyklu a zde se uvádí všechno potřebné o maximální délce a také vhodném výrobku pro daný typ motorky.
červená motorka
Měrkou na zadní vidlici – to je ale skutečně orientační a hlavně je nutné si pamatovat přesnou hodnotu na stupnici vidlice v době nového řetězu. Jedná se o velmi nepřesný údaj.
Podle počtu ujetých kilometrů – samozřejmě nic se nedá říci úplně přesně, tudíž se bude opět jednat o pouhý orientační údaj. Ono hodně záleží na dalších faktorech. Pokud bude jezdit řidič sám, bez spolujezdce a ještě například další zátěže ve formě zavazadla, tak tato hmotnost bude mít také svůj podíl a řetěz se tolik neopracuje. Ale záleží i na stylu jízdy, další možné údržbě a také v jakém prostředí se bude jezdit. Je to velmi podobné jako s pneumatikami.