Velikost interiéru
Velikost obytných místností měříme většinou v plošných rozměrech, udáváme metry čtvereční a podle toho se také odvíjí následující dění. Počítáme množství barvy pro malířský nátěr, plochu koberců, dlažby, plovoucí podlahy, ale pokud se zaměříme na osvětlení, musíme počítat především s výškou stropu. Zatímco pro vysoké stropy jsou vhodné závěsné masivní centrální lustry, u nižších místností bychom měli raději upřednostnit stojací lampu, případně nástěnné světlo, či více bodových světel nebo LED diodových pásků.
Účelnost
Pro obývací pokoje a ložnice je výhodné zajistit stmívatelné osvětlení kvůli navození potřebné atmosféry při oddechu a relaxaci. Zde také raději volíme světla s teplými tóny barev, která neruší, a netlumí přirozený nárůst melatoninu ve večerních hodinách.
Naopak pracoviště, jako jsou psací stoly a kuchyňské linky, musíme opatřit chladnějším světlem, které bystří smysly a navozují tak pocit uměle prodlouženého denního slunečního světla. Na chodbách, na toaletě a v koupelně můžeme volit průběžná světla o nižším výkonu, která nepůsobí rušivě, pouze u zrcadel a v místech pro osobní hygienu pamatujme na dostatečný osvit.
IP krytí
Parametr IP je technickou veličinou, která určuje, do jaké míry bude osvětlovací těleso zajištěno z hlediska bezpečnosti. Pokud osazujeme světla do koupelen a kuchyní, měli bychom pamatovat na to, že mohou světla přijít do styku s vodou, s vodní párou a vlhkostí. Čím vyšší stupeň IP krytí, tím kvalitnější zabezpečení můžeme očekávat od osvětlovacího tělesa.
Sladění s místností
Osvětlovací technika bývá většinou to poslední, co při zařizování místnosti nakupujeme, obvykle se snažíme sladit ji s barvou a vzorem koberců, nábytku, se stěnami a s podlahovou krytinou. Tomu se přizpůsobují nejen samotná svítidla, ale i barva osvětlovacího zdroje. Dnes není žádný problém zajistit LED diodové prvky v libovolné části světelného spektra, kterou lze také měnit regulačními prvky, a to i bezdrátově formou tzv. chytré domácnosti.